Invisalign (Telsiz Ortodonti)

Tel takmadan dişlerinin düzelmesini isteyen hastalarımıza sunduğumuz, dijital ortodontik tedavi teknolojisi ile kişiye özel üretilen invisalign şeffaf plakları ile yapılan telsiz, estetik ortodontik tedavi seçeneğidir.

Invisalign Plakların Avantajı Nedir?

Kullanımı son derece kolay olan invisalign plakların rahatlığı, dışarıdan neredeyse hiç fark edilmeyecek incelikte ve şeffaf olması, takıp çıkartılabilmesi, kişiye özel tasarlanması, hızlı ve etkili olması gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

– Özellikle tel tedavisi sırasında ağızda bulunan tellerin yüzünden hastalar sert yiyecekleri tüketememekte, bazı yiyecekleri de zorlukla yiyebilmektedirler. Oysa invisalign plakların yemek yeme zamanı ağızdan çıkarılması sayesinde kişi dilediği yiyeceği dilediği gibi rahatlıkla tüketebilmekte daha sonra dişlerini fırçalayıp plaklarını tekrar takabilmektedir.

– Hasta için diğer büyük bir avantaj takıp çıkarılabilir olması sayesinde ağız bakımı ve hijyeni daha rahat ve kolay bir şekilde yerine getirilebilir böylece oluşabilecek çürük ve diş eti hastalıklarının oluşması da engellenmiş olur

– İnvisalign plakların şeffaf olması dolayısıyla estetik olması yine büyük bir avantajdır.Ağızda takılı olduğu halde dışarıdan bakan bir göz tarafından kolayca anlaşılamamaktadır.

  • Özel günlerinizde ( düğün, nişan, mezuniyet , toplantı gibi) çıkartabilir ve sonrasında tedaviniz aksamadan kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
  • İnvisalign şeffaf plakları ile tedavide diş hareketleri dijital ortamda belirlendiği için dişlere optimum düzeyde kuvvet uygulanır . Dolayısıyla tedavi sırasında tel tedavisine oranla ağrı hissi daha az olur. Aynı zamanda tedavi süresi tel tedavisinden daha kısa sürmektedir.

Invisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dijital tarayıcı ile dişleriniz 3 boyutlu olarak taranır ve fotoğraflarınız ile birlikte İnvisalign programına aktarılır. Ardında dijital ortamda clincheck denen tedavi planlamanız yapıldıktan sonra plaklarınız Amerika’da üretilir ve 1 ay içerisinde elimize ulaşır.

Çoğunlukla diş hareketini kolaylaştırmak için ilk veya ilerleyen seanslarda dişlerin üzerine estetik dolgu malzemelerinden (kompozisyon) ataçmanlar yapılır. Bir sonraki kontrolünüze kadar kullanacağınız sayıda plaklar size teslim edilir. Her plak 10 gün süre ağızda kalacak şekilde programlama yapılır. 10 günde bir yeni plağa geçilir. Plakların günde 20-22 saat takılması gerekmektedir. Hasta uyumu gerektirmesi bu tedavi seçeneğinin tek dezavantajıdır.

İnvisalign plaklar hastanın günlük aktivitesini olumsuz etkilemezler. Günlük iş ve özel hayatında herhangi bir olumsuzluk oluşturmazlar. Kullanımı çok kolay, temizliği ve takıp çıkarılması basittir.

Invisalign Plakların Yan Etkisi Var Mıdır?

Invisalign Plaklar gerek yetişkinler ve gerekse de çocuklar için zararlı kimyasallar içermez. Rahatlıkla kullanılabilir.

Temizlenmesi çok kolaydır. Temizlendikten hemen sonra ağza takılabilir.

Çocuklarda 6 yaşından itibaren süt dişleri değişip sürekli dişler ağızda sürmeye başladıktan itibaren, erişkinlerde de her yaşta güvenle kullanılabilir.